سلامت, عمومی

استفاده از تردمیل، به چه میزان و چگونه؟

استفاده از تردمیل، به چه میزان و چگونه؟

در این مقاله می خواهیم به بررسی سوالی بپردازیم که خیلی اوقات برای خریداران تردمیل لطیفی و کلا این نوع دستگاه بدنسازی خانگی به وجود می آید. همچنین می توانید برای خرید انواع تردمیل ارزان و تردمیل چندکاره به محصولات لطیفی اسپرت یا همان بازرگانی لطیفی مراجعه کنید.

پیش از این ورزش کردن یکی از دغدغه های مهم مردم به حساب می آمد به نحوی که در هر جایی و با هر شرایطی امکان ورزش نبود. گذشته از آن لوازم و تجهیزات ورزشی مانند امروز وجود نداشت و برای انجام ورزش مشکلات زیادی وجود داشت که همین مسئله با توجه به مشغله های کاری و زندگی باعث شده بود بخش زیادی از مردم عملا ورزش کردن را از برنامه روزانه خود خارج کنند حال آنکه ورزش روزانه برای سلامتی بدن بسیار لازم است.

ورزش های هوازی از مهم ترین انواع ورزش است که گفته می شود باید حداقل 30 دقیقه در روز به فعالیت های هوازی اختصاص داده شود و معروف ترین نوع این ورزش هم دویدن و پیاده روی است. با ساخت دستگاه تردمیل و عرضه آن حالا همه ی مردم می توانند ورزش روزانه ی خود را به تناسب اهداف و برنامه هایشان چه از طریق باشگاه ورزشی و چه از در خانه دنبال کنند.

بعد از عرضه تردمیل، یکی از سوالاتی که ذهن مردم را به خود درگیر کرد همواره این موضوع بوده که به چه میزان باید از تردمیل استفاده کرد و طریقه ی استفاده از آن چگونه است؟ در این مطلب می خواهیم سعی کنیم پاسخ مناسبی به این سوال بدهیم.

دو نکته وجود دارد که نیاز به توضیح دارند، یکی اینکه میزان استفاده از تردمیل چقدر باید باشد و دیگری اینکه به چه شکل باید بر روی تردمیل ورزش کنیم. چرا دانستن این پاسخ این سوالات اهمیت دارد؟ پاسخ روشن است، حتی ورزش کردن اگر به طور اصولی و صحیح صورت نگیرد می تواند به سلامتی انسان ضرر بزند.

استفاده از تردمیل، به چه میزان و چگونه؟

میزان استفاده از تردمیل باید چه قدر باشد؟

پاسخ به این سوال به هیچ وجه آسان نیست و برای همه هم یکسان نخواهد بود. بهترین پاسخ این است که شما در درجه ی اول باید برای ورزش خود برنامه ریزی مشخصی طبق اهداف مشخص شده ی خودتان داشته باشید. پس از آن می توانید با توجه به برنامه ریزی و اهدافتان میزان استفاده از تردمیل و دیگر حرکات ورزشی را تعیین کنید. نکته ی دیگری که باید به آن توجه نمود میزان توانایی بدن شماست، همه ی انسان ها توان یکسانی ندارند و در استفاده از تجهیزات و حرکات ورزشی با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

با این حال گفته می شود اگر ورزشکار حرفه ای نیستید نباید مدت زمان زیادی هم به ورزش در یک روز اختصاص دهید. درواقع حتی اگر شما ورزشکار حرفه ای نیستید و صرفا می خواهید میزان ورزش روزانه ی خود را داشته باشدی باز هم باید برای این کار برنامه ریزی هفتگی و ماهانه داشته باشید و طی این برنامه زمان استفاده تردمیل را تعیین کنید.

طبق نظر پزشکان، به طور كلي توصيه مي ‌شود براي حفظ سلامت، پنج روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقيقه ورزش ‌هاي هوازي انجام دهيد. بنابراين، اگر كسي ورزشكار حرفه ‌اي نباشد و بيش از حد در روز ورزش كند، نه تنها كاري به نفع سلامتش نكرده، بلكه احتمال بروز آسيب ‌ها را نيز افزايش داده است. به گفته وي، استفاده از تردميل هم محدوديت ‌هايي دارد و استفاده بيشتر به معناي فوايد بيشتر نيست.

اگر مدتی می شود که ورزش را شروع کرده اید و در ابتدای کار نیستید می شود مدت زمان ورزش را تا حدودی تغییر داد و متناسب با برنامه ریزی خود پیش بروید. بهتر است در این زمینه حتما از راهنمایی مربی های ورزشی استفاده کنید.

فراموش نکنید که در استفاده از تردمیل باید به یک سری نکات توجه ویژه داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید سلامتی خود را به خطر نمی اندازید.

استفاده از تردمیل، به چه میزان و چگونه؟

بدون کفش بر روی تردمیل نروید

متخصصان توصيه مي‌كنند هرگز بدون كفش مناسب روي تردميل راه نرويد.

خيلي ‌ها تردميل دارند، ولي نمي ‌دانند چطور بايد از اين دستگاه استفاده كنند. براي همين مدتي پس از استفاده از آن با مشكلات و عوارض متعددي روبه‌رو مي ‌شوند و تردميل را عامل اصلي اين همه مشكل و دردسر مي ‌دانند. در حالي كه متخصصان مي‌ گويند هنگام استفاده از تردميل هم بايد نكاتي را در نظر داشت و اصولي را رعايت كرد.

دكتر عابدي ‌يكتا ضمن تاكيد بر اين نكته توضيح مي ‌دهد: وقتي مي ‌خواهيد از تردميل استفاده كنيد حتما بايد نكات مربوط به درست دويدن و پياده‌روي را در نظر داشته باشيد و به آنها عمل كنيد. به عنوان مثال، برخي افراد بدون پوشيدن كفش روي تردميل مي ‌روند و مشغول دويدن مي ‌شوند، در حالي كه اين كار بسيار اشتباه است و مي ‌تواند موجب بروز صدمات و آسيب‌ هاي جدي به فرد شود. بنابراين، هنگام استفاده از تردميل بايد حتما از كفش ورزشي مناسب استفاده كرد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تاكيد مي ‌كند: اگر مي‌ خواهيد از شيب دستگاه استفاده كنيد، ابتدا بايد مطمئن شويد راه رفتن روي سطح شيب ‌دار مشكلي براي سلامت شما ايجاد نمي ‌كند. سرعت دستگاه نيز بايد طوري تنظيم شود كه به كمك آن به شدت مناسب ضربان قلب رسيد و نه بيش از آن. به گفته دكتر عابدي ‌يكتا در صورتي كه فرد بيماري خاصي داشته باشد يا در روزهاي اول پس از استفاده از دستگاه با شرايط خاصي روبه‌رو شود، حتما بايد به پزشك متخصص مراجعه كرد.

چه کسانی می توانند از تردمیل استفاده کنند؟

بعضي ‌ها تصور مي ‌كنند چون پاها يا زانوهايشان درد مي‌ كند، نبايد روي تردميل بروند. گروهي هم از ترس اين‌ كه مبادا تردميل عاملي براي بروز بيماري ‌هاي مختلف باشد، سراغ آن نمي ‌روند، در حالي كه اين روزها در بيشتر باشگاه ‌ها مي‌ توان اين دستگاه‌ ها را ديد و به كمك آنها مشغول ورزش شد.

دكتر عابدي‌ يكتا با اشاره به اين ‌كه به طور كلي شرايط خاصي وجود ندارد كه مانع استفاده از تردميل ‌شود، چنين توضيح مي ‌دهد: همان‌طور كه همه افراد بايد پياده‌روي كنند، همه هم مي ‌توانند از تردميل استفاده كرده و به كمك آن فعاليت شان را افزايش دهند.

ولي نكته مهم اين است كه در شرايط خاص بايد به فكر تمهيدات ويژه بود تا به كمك آنها بتوان از دستگاه درست استفاده كرد؛ به عنوان مثال، فردي كه تعادل خوبي ندارد بايد از تردميلي استفاده كند كه در دو طرف آن دسته‌ هايي وجود داشته باشد تا به كمك آنها بتواند روي تردميل راه برود و تعادلش را حفظ كند. همچنين فردي كه زانو درد دارد پيش از رفتن روي تردميل بايد با تقويت عضلات چهارسر ران، از بروز مشكل بيشتر پيشگيري كند.

استفاده از تردمیل، به چه میزان و چگونه؟

آیا پیش از استفاده باید گرم کنیم؟

بعضي‌ ها فكر مي‌ كنند چون تردميل گوشه اتاق ‌شان قرار گرفته، مي ‌توانند به محض اين ‌كه اراده كردند، روي آن بروند و مشغول ورزش شوند، غافل از اين‌ كه ورزش كردن، آمادگي مي‌ خواهد و پيش از آن بايد بدنتان را حسابي گرم و آماده كنيد.

دكتر عابدي‌يكتا در اين مورد چنين توصيه مي‌ كند: قبل از استفاده از تردميل مانند ساير ورزش ‌ها حتما بايد بدن را گرم كنيد.

خستگی بعد از ورزش نشانه ی خوبی است یا بد؟

خيلي ‌ها تصور مي‌ كنند هر چه ورزش سنگين ‌تر و خسته‌ كننده‌ تر باشد، بهتر و مفيد تر و تاثيرش هم بيشتر است. دكتر عابدي‌يكتا ضمن اشتباه دانستن چنين طرز فكري خاطر نشان مي‌ كند: خستگي ناشي از ورزش بايد طي مدت 8 تا 12 ساعت برطرف شود، ولي چنانچه اين حالت ادامه داشته و پس از 24 ساعت فرد باز هم احساس خستگي كند، مشخص مي ‌شود شدت ورزش مناسب نبوده و چنين روشي مي ‌تواند در طول زمان موجب بروز آسيب ‌هاي مزمن شود.

وي مي ‌افزايد: دردهاي موضعي كه هنگام ورزش ايجاد مي ‌شود، ممكن است ناشي از مشكلاتي باشد كه در گذشته وجود داشته و بخوبي درمان نشده يا اين‌ كه نشان‌دهنده شرايط نامناسب ورزش كردن باشد. بنابراين، در صورت روبه‌رو شدن با چنين شرايطي حتماً‌ بايد با پزشك مشورت و مشكل را برطرف كنيد.

امروزه تردمیل های چند کاره با حضور خود در بازار توانسته اند امکان انتخاب مجموعه ی متنوعی از حرکات ورزشی را با هم به شما بدهند.با تردمیل های چند کاره می توانید حرکاتی را که شاید قبلا نمیتوانستید انجام دهید را در منزل تمرین کنید.دستگاه های بدنسازی خانگی با پیشرفت خوبی که داشته اند توانسته اند مشکلات ناشی از ورزش کردن را برای افرادی که نمیتوانستند پیش از این ورزش کنند را مرتفع سازند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 4 =