اموزشی, سلامت

افراد مسن برای ورزش و استفاده از تردمیل به چه نکاتی باید دقت کنند؟

افراد مسن برای ورزش و استفاده از تردمیل

ورزش کردن برای هر سنی و در هر شرایطی موردی بسیار مهم است. پیش از این هم در مقالات دیگر گفته بودیم که انجام ورزش روزانه مسئله ای بسیار مهم است و به هیچ وجه فعالیت و ورزش روزانه نباید از برنامه ی شما حذف شود. اما در عین حال نکته ای که در رابطه با ورزش وجود دارد این است که برنامه ی ورزشی و حجم فعالیت های ورزشی برای هر شخص، با دیگران متفاوت است. اینکه به چه میزان و با چه شرایطی باید ورزش کنیم به موارد زیادی بستگی دارد و در نهایت بهترین توصیه ما به شما استفاده از راهنمایی مشاورین با تجربه ورزشی است. با این حال نکاتی وجود دارد که در این مطلب می خواهیم به آن ها اشاره کنیم و رعایت این نکات را به شما بسیار توصیه می کنیم.

ورزش برای افراد مسن خوب است؟

تحقیقات انجام گرفته بر روی موش ها نشان می دهد که موش هایی که در روز روی یک چرخ می دوند، سلول های عصبی جدید بیشتری تولید کرده و ارتباطات تقویت کننده حافظه در مغزشان، نسبت به موش های ساکن و بی حرکت بیشتر است. تحقیقات انجام گرفته روی انسانها درمورد پیری و ورزش نیز نشان می دهد که بین فعالیت جسمانی و حفظ توانایی شناخت در افراد پیر ارتباط وجود دارد.

برای تجربه گئران دوران پیری سالمتر و تاثیربخشی ورزش، باید به یاد داشته باشید که با بالا رفتن سن، با وجود ورزش و فعالیت جسمانی، بافت های عضلانی تحلیل می روند، اما اگر ورزش نکنید این تحلیل رفتن و کوچک شدن عضلات بیشتر می شود. راه رفتن به تنهایی کل عضلات را تحریک نمی کند، از اینرو بهتر است به ورزش های بدنسازی نیز برای تقویت عضلات پاهایتان بپردازید.

همچنین وقتی به میانسالی می رسیم، ریکاور شدن و ترمیم یافتن از آسیب ها و صدمات ایجاد شده به خاطر تمرینات شدید، مدت زمان بیشتری طول می کشد. از این رو بهتر است هر یک روز در میان برای دویدن بروید یا بین روزهای تمرینیتان به جای یک روز، دو روی فاصله بیندازید. درمورد تمریناتتان واقع بین باشید. شما هم می توانید کیفیت تمریناتتان را بالا نگه دارید. فقط کافی است مقدار و تکرار آن را پایین بیاورید.

از طرفی درست است، هرچه پیرتر می شویم، احتمال اضافه کردن وزن درما نیز بیشتر می شود. از این رو هم به ورزش های قلبی-عروقی نیاز دارید و هم تمرینات بدنسازی و استقامتی تا از اضافه وزن در دوران میانسالی جلوگیری کنید. تمرینات کاردیو و ایروبیک کالری سوزی می کنند و استقامت شما را برای فعالیت های دیگر بالا می برد. تمرینات قدرتی و بدنسازی عضلات شما را می سازد و باعث می شود که این عضلات در زمان استراحت نیز کالری بیشتری بسوزاند و متابولیسم بدنتان بالا رود.

به طور کلی، افراد مسن هم مانند جوانان ورزش می کنند، اما برخی قسمت ها در افراد سالخورده ضعیف تر از جوانان است و نیاز به کار کردن بیشتری دارد. یکی از این قسمت ها، انعطاف پذیری گردن است، که باعث می شود بتوانید حین دوچرخه سواری یا رانندگی پشت سر خود را ببینید. مورد دیگر قدرت و نیروی گرفتن است که توسط آن می توانید در بطری ها را باز کنید یا اشیاء سنگین را بلند کنید. ورزش به شما کمک می کند همیشه بتوانید مستقل زندگی کنید و برای انجام کارهایتان به کسی محتاج نشوید.

ورزشکاران مسن نسبت به میزان تعریف شده به مقدار ۳۵ گرم به ازای هر نیم کیلو از وزن بدن، به %۵۰ پروتئین بیشتر نیاز دارند. به طور کلی، با بالا رفتن سن نیاز بدن به پروتئین نیز افزایش می یابد و این مسئله برای آنها که ورزش می کنند اهمیت بیشتری پیدا می کند.

سنتان هرچقدر که باشد، فوایدی که از ورزش می گیرید، به ادامه دادن آن ورزش بستگی دارد. حقیقت این است که افرادی که در میانسالی شروع به ورزش می کنند، نسبت به آنهایی که در جوانی ورزشکار بوده اما دست از آن کشیده اند، سلامت تر هستند.

آیا افراد مسن می توانند از تردمیل استفاده کنند؟

در استفاده از تردمیل هیچ منعی برای سن وجود ندارد، اگرچه گفته می شود که با افزایش سن و فشاری که به مفاصل به خصوص مفاصل زانو وارد می شود بهتر است ورزش هایی مثل پیاده روی کمتر شوند و مثلا به جای تردمیل از دوچرخه ثابت استفاده کرد. با این حال منعی برای ورزش با تردمیل وجود ندارد و فقط باید بدانید که با چه برنامه ای و تحت چه شرایطی از تردمیل استفاده کنید تا فشار کمتری به بدن وارد شود.

اکثر افراد بالای ۷۵ سال می توانند با اطمینان کامل بدون انجام تست استرس تردمیل که هزینه زیادی هم می برد، یک برنامه تمرینی را شروع کنند. اما بهتر است که قبل از شروع حتماً با پزشک خود مشورت کنند تا اطمینان یابند که هیچ دلیل برای اصلاح یا عقب انداختن برنامه شان وجود ندارد. افراد سالخورده و میانسال نیز می توانند مانند جوانان از فواید ورزش بهره مند شوند. هیچوقت به داستان های ترسناک درمورد افتادن از روی تردمیل و اینها اهمیت ندهید. خطر مرگ افراد میانسال حین ورزش بسیار پایین است: یک نفر در ۱٫۵ میلیون جلسه تمرینی. طبق تحقیقات مربوط به پیری و ورزش، این خطر وقتی افراد عادت به ورزش می کنند حتی کمتر هم می شود.

فقط حفظ تناسب اندام برای جلوگیری از اضافه وزن دوران پیری و میانسالی کافی نیست، اما ارتقاء تناسب اندام می تواند اینکار را انجام دهد. در تحقیقات انجام گرفته نشان داده شده که اضافه کردن یک دقیقه به تمرینات تردمیل حین ورزش، اضافه شدن وزن را تا نیم کیلو کاهش می دهد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در رابطه با خرید تردمیل ارزان و و انواع تردمیل چندکاره می توانید با شماره های ما تماس بگیرید. همچنین با بازدید از دیگر قسمت های سایت می توانید انواع تردمیل لطیفی، دستگاه بدنسازی خانگی، دوچرخه ثابت، تجهیزات ورزشی و … را ببینید و اطلاعات آن ها و قیمت هر کدام را مشاهده کنید. تجهیزات بازرگانی لطیفی (لطیفی اسپرت) را با بالاترین کیفیت ممکن و گارانتی معتبر دریافت کنید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =