عمومی

برای افزایش عمر تردمیل و نگهداری از آن چه کنیم؟

برای افزایش عمر تردمیل و نگهداری از آن چه کنیم؟

تردمیل یکی از تجهیزات ورزشی هوازی است که طی سال های اخیر محبوبیت زیادی بین مردم داشته و از آن دسته وسایل ورزشی است که افراد زیادی نسبت به خرید آن و نگهداری در خانه اقدام می کنند. در واقع تردمیل یکی از انواع دستگاه بدنسازی خانگی است که طرفداران زیادی دارد. علاوه بر آن انواع حرفه ای تردمیل و تردمیل چند کاره برای استفاده در باشگاه های ورزشی وجود دارد که بخش مهمی از برنامه های ورزشی افراد را در بر می گیرد. با این توضیحات مسئله ای که به وجود می آید نحوه ی نگهداری و استفاده از تردمیل است تا در نهایت میزان عمر تردمیل افزایش پیدا کند. نگهداری صحیح از تردمیل موجب افزایش طول عمر مفید دستگاه می شود و هزینه های گزاف را در پی نخواهد داشت.

متداول ترین روش های افزایش طول عمر تردمیل

روش های نگهداری صحیح از تردمیل متفاوت است اما بعضی از روش ها نسبت به بقیه ی آن ها راحت تر است و می توان به سادگی به کمک آن ها از آسیب به تردمیل جلوگیری کرد. اگر بخواهیم به صورت خلاصه و تیتروار به آن ها اشاره کنیم عبارت اند از:

 • روغن کاری نوار نقاله تردمیل به صورت منظم
 • قرار گیری صحیح نوارنقاله در جای خود (همواره در قسمت میانی)
 • تمیز کردن کاور زیر موتور تردمیل به صورت منظم

همچنین در ادامه چک لیستی ارائه شده است که با استفاده از آن می توانید نسبت به سلامت دستگاه اطمینان حاصل کنید:

 • مانیتور:

حتما سعی کنید بعد از هر بار استفاده از تردمیل (یا حداقل در بازه های زمانی منظم) صفحه نمایش دستگاه را با دستمال نمدار پاک کنید.

 • اطراف و زیر تردمیل:

لازم است حداقل هفته ای یکبار با استفاده از مکنده های نظیر جارو برقی زیر تردمیل را تمیز کنید تا از ساییده شدن تسمه و یا نشستن گرد و غبار برای موتور آن پیشگیری شود…

 • تنظیم تسمه:

تنظیم تسمه در تردمیل موجب افزایش طول عمر تردمیل شده و کارایی دستگاه را بالا میبرد. یکی از مراحل تنظیم تسمه تنظیم کشش آن است که به هیچ وجه نباید هنگام تمرین بدنسازی یا شل باشد…

 • موتور:

حداقل ماهی یک بار محل قرار گیری موتور تردمیل را با استفاده از جاروبرقی و دستمال نمدار تمیز کنید. چراکه وجود گرد و غبار بر روی آن از کارایی و طول عمر تردمیلمی کاهد! توجه داشته باشید هنگام تمیز کاری به سیم کشی دستگاه آسیب وارد نشود.

برای افزایش عمر تردمیل و نگهداری از آن چه کنیم؟

رعایت نکاتی برای نگهداری صحیح تردمیل پس از خرید

 1. محل قرار گیری:تردمیل باید بر روی سطح هموار ساخت و بدون شیب باشد تا پایه ها هم تراز بوده و دچار تکان و لرزش نشود.
 2. نور مستقیم خورشید:بهتر است دستگاه در محیط مرطوب که دارای گرد و غبار زیاد هستند، یا در برخورد مستقیم با نور خورشید قرار نداشته باشد. برای متعادل نگه داشتن دمای تردمیل می توانید پنجره را باز گذاشته و یا از پنکه استفاده کنید تا خنک شود.
 3. نوسانات برق:پیش از روشن کردن دستگاه است عدم وجود هرگونه خرابی در اتصالات اطمینان حاصل کنید و یا از محافظ برق استفاده کنید.
 4. روغن کاریهنگام روغن کاری بهتر است تردمیل را خاموش کرده و تسمه را با دست بالا ببرید تا بتوانید سطح زیر آن را به طور کامل روغن کاری کنید. پیشنهاد می شود این عمل را هر چند وقت به طور منظم انجام دهید تا طول عمر تردمیل شما افزایش یابد.
 5. تسمه تردمیلاز سفت بودن تسمه تردمیل به اندازه کافی مطمئن شوید. چنانچه هنگام راه رفتن روی آن احساس لرزش کردید، پیچ های رگلاژ که در پشت تردمیل تعبیر شده است را سفت کنید.

 

راهنمای سرویس قطعات تردمیل در منزل

نوار تسمه
دستگاه تردمیل به صورت منظم، به نگهداری و سرویس احتیاج دارد. علاوه بر آنکه لازم است قطعات آن پاکیزه نگهداری شود، رسیدگی به نوار نقاله آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. که بدین منظور می‌توانید از روغن های مخصوص تردمیل استفاده کنید. این کار از فرسوده شدن زودتر از موعد دستگاه جلوگیری می کند!
موتور
برای تمیز نگهداشتن موتور و اطراف آن می توانید از وسایل مختلف از جمله جاروبرقی و دستمال نم دار استفاده کنید. جمع شدن گرد و غبار در اطراف موتور باعث به وجود آمدن مشکلاتی در دستگاه شده که نهایتاً شما را به تعمیرکار تردمیل نیازمند خواهد کرد.

چنانچه در نگهداری و تمیز کردن دستگاه فعال باشید از مشکلات متداول که ممکن است برایتان پیش بیاید جلوگیری خواهد کرد. این نکته قابل ذکر است که کوچکترین گرد و غباری بر روی موتور و اطراف آن می تواند کارایی دستگاه را به نسبت کاهش دهد.

برای افزایش عمر تردمیل و نگهداری از آن چه کنیم؟

رعایت نکات کلی در راستای افزایش عمر تردمیل

از اولیه ترین نکات هنگام نصب تردمیل می توان به محل مناسب آن اشاره کرد. یعنی دارای سطح هموار و بدون شیب باشد. که پایه های تردمیل به صورت تراز با یکدیگر قرار گیرند. توجه داشته باشید نور مستقیم خورشید به تردمیل آسیب می رساند.

هنگام خرید تردمیل توجه داشته باشید فن و وسایل جانبی آن به درستی کار کند. استفاده بیش از یک ساعت از انواع تردمیل موجب کاهش طول عمر تردمیل می شود. بنابراین بهتر است هر نیم ساعت دستگاه را خاموش کنید تا خنک شود.

نوسانات برق نیز موجب خرابی در قطعات حساس تردمیل میشود. بنابراین قبل از شروع فعالیت خود از محافظ برق برای پیشگیری از اتفاقات استفاده کنید.

به منظور برخورداری از عملکرد بهتر و کارایی بیشتر تردمیل هرچند وقت آن را با استفاده از روغن مخصوص تردمیل (سیلیکونی) روغن کاری کنید. روغن مخصوص تردمیل که معمولاً از نوع سیلیکونی می باشد در فروشگاه های عرضه کننده این دستگاه ارائه می شود نحوه روغن کاری به شکل صحیح نیز اهمیت خاص خود را داراست.

 

بهتر است که مراقب باشید هنگام نوشیدن آب ،از پاشیدن آب روی موتور و تجهیزات آن جلوگیری شود

به اطلاعات کار بادستگاه توجه کنید و از محدودیت های آن مطلع باشید چرا که وزن بالاتر از حد مجاز به دستگاه اسیب خواهد زد

از قرار دادن کالاها و وسایل خشک و خشن روی تردمیل به شدت اجتناب کنید .وسایل غیر معمول باعث آسیب به تسمه و چرخ دنده های آن خواهد شد.

هنگام جابجایی و حمل و نقل مراقب باشید که دستگاه به جایی برخورد نکند پراکه باعث آسیب به تجهیزات آن خواهد شد

 

تردمیل لطیفی یکی از محصولات بازرگانی لطیفی (لطیفی اسپرت) است و انواع مختلفی از آن وجود دارد. همچنین انواع تردمیل ارزان هم بین محصولات لطیفی وجود دارد که می توانید از بین آن ها محصول مورد نظر را انتخاب کنید.

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پنج =