عمومی

تردمیل چیست؟

تردمیل

تردمیل نوعی وسیله ورزشی است که با نام های دو ثابت، دو درجا و دو برقی هم شناخته می شود. کارکرد اصلی این دستگاه فراهم کردن شرایطی برای دویدن در فضا های بسته است، اگرچه دستگاه های جدید و امروزی مثل تردمیل چند کاره امکانات بیشتری هم دارند.

تردمیل یکی از شناخته شده ترین دستگاه ها برای انجام ورزش هوازی است که محبوبیت زیادی هم دارد. کاربرد این دستگاه در لاغری، آمادگی جسمانی، استفاده آسان و … دلایلی هستند که در محبوبیت این دستگاه موثر بوده اند.

تاریخچه تردمیل

ممکن است تصور کنید چندان از عمر تردمیل نمی گذرد و این دستگاه وسیله ای جدید است که وارد زندگی ما شده اما برخلاف تصور شما مفهوم واژه ی تردمیل بسیار قدیمی است. از مدت ها قبل دستگاهی که انسان را بر روی تسمه نقاله به حرکت در بیاورد وجود داشته و به عنوان تردمیل شناخته می شده تنها تفاوت در این است که از ابتدا کاربرد ورزشی برای آن در نظر گرفته نشده بود.

ایده ی ساخت دستگاهی شبیه به تردمیل در سال 1875 توسط کشاورزانی مطرح شد که به دنبال راهی برای تولید برق و نیرو بودند. اولین تردیمل های ساخته شده توسط آن ها نوار های نقاله ای بودند که برای حیوانات ساخته شده بوند تا از انرژی و حرکت حیوانات در بخش های مختلفی مثل آسیاب، روغن گیری و خرمن کوبی استفاده کنند.

تردمیل

تردمیل امروزی که با نیروی برق کار می کند و کاربرد امروزی پیدا کرده از سال 1952 توسط یک کاردیولوژیست به نام روبرت بروس ساخته شد و هدف از آن تشخیص و ارزیابی بیماری های قلبی و ریه بود. پس از آن و در دهه 1960 قیمت تردمیل ها به حدی گران بود که تنها بیمارستان ها و به منظور پزشکی از آن استفاده می شد که بعد تر فردی به نام بیل استاپ توانست مدلی از تردمیل ارزان تری  را با قیمت بسیار کمتر و به منظور استفاده خانگی بسازد.که به دستگا بدنسازی خانگی مشهور شد.

برای چه از تردمیل استفاده کنیم؟

هدف هر یک از ما برای استفاده ازتردمیل می تواند متفاوت باشد ولی به طور کلی برای استفاده از تردمیل یکی از اهداف زیر را داریم:

 1. کاهش وزن:

اولین و بزرگترین دلیل برای استفاده از تردمیل کاهش وزن است که البته دلیل قانع کننده ای هم می باشد. تردمیل در دسته ورزش های هوازی قرار می گیرد که بیشتری تاثیر را در چربی سوزی دارند و تردمیل هم بین دستگاه های ورزشی موثرترین آن ها برای کاهش وزن است. به این نکته باید توجه کرد که استفاده از تردمیل بر پایه ی دویدن می باشد و دویدن هم بنیادی ترین اصل ورزش!

مقدار چربی سوزی و تاثیر در لاغری هم به سرعت و مدت زمان استفاده از دستگاه ربط دارد.

 1. تناسب و پرورش اندام:

پیاده روی و دویدن باعث تقویت عضلات و ماهیچه های پا، شامل مچ، ساق و ران می شود. دویدن همچنین باعث فرم دهی و تقویت عضلات باسن و قسمت انتهایی کمر می شود. تمرین های گوناگونی برای استفاده از تردمیل وجود دارد که هر کدام با توجه به هدف نهاییت شما تنظیم می شود و برای رسیدن به هر هدفی که دارید باید طبق برنامه خاصی از تردمیل استفاده کنید.

تردمیل

بهبود شرایط قلبی:

ورزش های هوازی برای تقویت قلب بسیار مفید هستند به این دلیل که گردش خون را افزایش می دهند و کارآیی قلب را بهبود می بخشند. همچنین ورزش های هوازی در افزایش استقامت و انعطاف پذیری مفاصل تاثیر گذار هستند. در نهایت استفاده از تردمیل با توجه به برنامه ی خاصی که برای شما تهیه می شود می تواند برای بهبود شرایط قلبی بسیار مفید باشد.

نکات استفاده از تردمیل

دویدن در بیرون یا استفاده از تردمیل؟

استفاده از تردمیل می تواند فواید بیشتری نسبت به دویدن در بیرون از خانه داشته باشد اما چرا؟ مسیر دویدن در تردمیل صاف و بدون مانع است در حالی که در بیرون باید به موانع سر راه خود هم توجه کنید. همچنین شما می توانید در تردیمل میزان سرعت دویدن را تنظیم کنید و با برنامه ریزی نسبت به افزایش سرعت دویدن خود یا تقویت عضلات بدن اقدام کنید. از دیگر نکات مثبت تردمیل نسبت به فضای بیرون از خانه شیبی است که می توانید در تردیمل با توجه به خواسته ی خود و برنامه ریزی صورت گرفته اعمال کنید، شما می دانید که دقیقا در چه شیبی در حال دویدن هستید و می توانید این شیب را تنظیم کنید. اگر از تردمیل های چند کاره هم استفاده کنید که امکانات بیشتری در زمینه ورزش کردن در اختیار شما قرار می گیرد.

دویدن یا پیاده روی؟

شما می توانید با استفاده تردمیل حرکت های مختلفی را داشته باشید و بین آن ها انتخاب کنید: راه رفتن آهسته، پیاده روی سریع، دویدن آهسته و دویدن سریع. هر کدام از انواع این حرکات ویژگی هایی دارد که با توجه به برنامه ورزشی شما باید یکی از آن ها را انتخاب کنید و در هر لحظه می توانید دقیقا متوجه بشوید که با چه سرعتی در حال دویدن هستید. در نهایت اینکه پیاده روی داشته باشید یا با سرعت بدوید کاملا به انتخاب شما بستگی دارد.

روش استفاده از تغییر شیب چگونه است؟

افزایش شیب دستگاه به شما در کارآیی قلبی عروقی و استقامت عضلانی کمک می کند. گفته می شود بهتر است در برنامه ورزشی خودتان حتما هر چند دقیقه یکبار تغییر شیب را لحاظ کنید تا استفاده از تردمیل تاثیر بهتر و بیشتری بر بدن شما داشته باشد. داشتن تنوع در انجام حرکات ورزشی اهمیت زیادی دارد.

تردمیل

انواع تردمیل

تردمیل ها بر اساس نوع موتور، وزن قابل تحمل، ابعاد تسمه و … دسته بندی می شوند اما به غیر این ویژگی ها به دو دسته ی زیر تقسیم می شوند:

دستی: این تردمیل ها بدون موتور هستند و توسط فرد به حرکت در می آید.

موتوری: این تردمیل ها دارای موتور هستند و با انرژی برق کار می کنند. می توان تنظیمات سرعت، شیب و دیگر ویژگی این نوع تردمیل را به صورت دستی یا با فشردن یک دکمه اجرا کرد.

همچنین دسته بندی دیگری که برای تردمیل ها بیان می شود وابسته به مکان استفاده ی آن ها می باشد:

 • خانگی: تردمیل هایی که برای استفاده در منزل طراحی شده اند و ابعاد کمتر و قدرت موتور پایین تری دارند. این تردمیل ها در دسته ی دستگاه های بدنسازی خانگی قرار می گیرند.
 • باشگاهی: تردمیل های حرفه ای هستند که در باشگاه ها و برای استفاده عموم و ورزشکاران طراحی شده اند، که در نتیجه ابعاد بزرگتر و قدرت بیشتری دارند.
 • آبی: این نوع از تردمیل ها برای استفاده در داخل آب و معمولا استخرها ساخته می شود که استفاده های خاصی دارد.

اجزاء تردمیل

تردمیل های موتوری شامل چند قطعه می باشد که در نهایت استفاده از آن و امکانات آن را مهیا می کند. معمولا افرادی که با تردمیل کار می کنند اجزای آن را نمی شناسند و کاربرد هر کدام را نمی دانند و دانستن این موضوع می تواند به استفاده درست از تردمیل کمک کند:

 • موتور تردمیل: مهم ترین بخش تردمیل موتور آن است که در قسمت جلویی و زیر پوشش قرار دارد. قدرت و کیفیت موتور تردمیل یکی از مهم ترین ویژگی های تردمیل است که تاثیر زیادی بر قیمت آن نیز دارد و در انتخاب تردمیل مورد نظر باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.
 • موتور شیب: کار این موتور ایجاد شیب مورد نظر برای دویدن است و محل قرار گیری آن در کنار موتور اصلی است. برخی از تردمیل ها موتور شیب ندارند و تنظیم شیب در آن ها به صورت دستی صورت می گیرد.
 • قطعه الکترونیکی بالا: این بخش شامل صفحه نمایش و کلید های مربوط به استفاده از ویژگی های تردمیل می باشد.
 • قطعه الکترونیکی پایین: این قطعه در بخش جلویی تردمیل قرار دارد و وظیفه برق رسانی به بخش های مختلف تردمیل را دارد.
 • شاسی: این بخش قاب اصلی تردمیل است که شامل بخش فلزی می باشد که تمام اجزای تردمیل بر روی آن سوار می شود. جنس و استحکام این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • تخته: بخشی است که تسمه بر روی آن قرار می گیرد.
 • تسمه: تسمه وظیفه ی انتقال حرکت موتور به غلتک جلویی را بر عهده دارد و موجب چرخش تسمه اصلی می شود.
 • غلتک: در تردمیل دو غلتک وجود دارد که یکی در جلو و دیگری در عقب تردمیل قرار می گیرند و تسمه اصلی به دور آن ها می افتد و می چرخد.
 • تسمه اصلی: همان تسمه ای است که بر روی آن می دویم.

تردمیل

قیمت تردمیل

تردمیل ها همانطور که گفته شد ویژگی های مختلفی دارند که بر قیمت نهایی این دستگاه تاثیر گذار هستند. ویژگی هایی از جمله قدرت موتور، نوع شیب (برقی یا دستی)، فضای دویدن یا عرض تسمه، چند کاره بودن یا تک کاره بودن و برند و کشور سازنده دستگاه می تواند بر قیمت محصول تاثیر گذار باشد. بعضی فروشگاه ها اقدام به عرضه تردمیل ارزان می کنند که در این زمینه باید به برند و شرکت عرضه کننده توجه ویژه نمود زیرا در غیر این صورت ممکن است تردمیل خریداری شده کارایی مناسب را نداشته باشد. تردمیل لطیفی با توجه به پیشینه ای که دارد و اعتباری که این برند بین مردم دارد یکی از معتبر ترین انتخاب ها خواهد بود.

کدام تردمیل برای شما مناسب است؟

برای انتخاب تردمیل مناسب باید به موارد خاصی توجه کرد، درواقع حتی اگر نوع استفاده و حرکات یکسان باشد باز هم ابعاد تسمه و قدرت موتور و وزن شخصی که استفاده می کند و … می تواند در انتخاب تردمیل تاثیر گذار باشد. گذشته از این، نوع استفاده از تردمیل و اهداف و برنامه ی مورد نظر شما هم می تواند بر تردمیلی که انتخاب می کنید اثر بگذارد. در خرید تردمیل حتما به موارد زیر توجه کنید:

 • ابعاد تردمیل و انطباق آن با ابعاد فضای خانه یا باشگاه
 • برند و کشور سازنده (معمولا برندهای آمریکایی، اروپایی و تایوانی)
 • تنظیم مقدار بودجه پرداختی
 • اهداف ورزشی
 • تعداد نفرات استفاده کننده از تردمیل
 • وزن تحملی تردمیل (لازم است وزن تحملی تردمیل از ۱۰ کیلوگرم وزن فرد بیشتر باشد)
 • عرض و طول تسمه (هر چه بیشتر باشد فضای بیشتری برای شما ایجاد می شود)
 • قابلیت تاشو بودن برای اشغال فضای کمتر و مناسب برای خانه (تردمیل های باشگاهی تاشو نیستند)
 • مشخصات تردمیل مانند: صفحه نمایشگر، ضربه گیرها، جنس بدنه، برنامه های از پیش تعیین شده، قابلیت پخش موسیقی و غیره … . (مشخصات بیشتر قیمت بیشتری را نتیجه می دهد)
 • اعتبار فروشگاه محل خرید
 • گارانتی و خدمات پس از فروش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 17 =