اموزشی, برند ها

تی آر ایکس چیست؟

تی آر ایکس چیست؟ ورزش هایی مانند تی آر ایکس وجود دارد که شاید نحوه ی استفاده از آنها را ندانیم، TRX یا تی آر ایکس یا ورزش معلق که از تسمه های آویزان در باشگاه قرار دارند را میگویند. یک ورزش عالی برای تمامی کسانی که دوست دارند یک ورزش عالی و پرفشار را انجام دهند و تناسب اندام داشته باشند توصیه می شود.

تی آر ایکس چون همه عضلات بدن را درگیر میکند به ورزش تمام بدن معروف است. تی آر ایکس که از دهه 90 میلادی به وجود آمد و کم کم مورد توجه خیلی از ورزشکاران قرار گرفت و امروزه خیلی از ورزشکاران حرفه ای و کسانی که ورزش را به صورت مداوم انجام میدهند از تی ار ایکس استفاده میکنند و امروزه به عنوان محبوب‌ترین ورزش شناخته می شود. با استفاده از دو تسمه، دستگیره و قلاب، این ورزش راهی موثر برای عضله سازی و تمرین های هوازی (قلبی – عروقی) است.

اگر چه در تئوری تی آر ایکس مفهوم و کاربردی نسبتا ساده دارد، ولی در دل خود در برگیرنده کامل ترین تمرین های تمام بدن جهت افزایش هسته، قدرت، تعادل، چابکی و قدرت است. تجهیزات این ورزش قابل حمل است و شما می توانید تی ار ایکس را در خانه، محل کار و حتی در فضای باز تنظیم و نصب کنید.
این ورزش با دو عدد بند با خاصیت چتر بازی و بدون کش آمدن و دو دسته که در انتهای طناب ها تعبیه شده صورت می گیرد. این بندها یا طنابها نباید از جنس قابل کش آمدن باشند و باید بتوان آنها را در جایی ثابت نمود.

آماده سازی محیط و لوازم مورد نیاز برای این ورزش بسیار ساده به نظر می‌رسد و معمولا کافی است بندهای تی آر ایکس را به یک سقف، دیوار، درخت و یا هر سطح اتکایی دیگری متصل کنید. البته توجه داشته باشید فقط به صرف داشتن بندهای تی آر ایکس نمی‌توان گفت که ما یک ورزشکار در رشته‌ی تی آر ایکس هستیم. در واقع باید اصول و قواعد و حرکات آن‌را بیاموزیم و علاوه بر آن‌ها اگر می‌خواهیم نتیجه گیری بهتری در این زمینه داشته باشیم، اطلاعاتی در زمینه‌ی تغذیه، رژیم‌های غذایی، متابولیسم و سوخت و ساز بدن و ورزش داشته باشیم.

تی آر ایکس با تمرکز بر اندام های میانی همه عضلات و ماهیچه های این قسمت از بدن را فعال می سازد و به تبع آن باقی عضلات و ماهیچه ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. وقتی شما روی عضلات و ماهیچه فشار وارد می کنید عضلات به سوختن چربی ها کمک می کنند و در نتیجه چربی های موجود در ناحیه کمر، پهلو، شکم، داخل و خارج ران، بازو و دیگر اندام ها عکس العمل نشان داده و شروع به سوختن و تولید انرژی می کنند.

ورزش تی آر ایکس به دلیل فضای کمی که میگیرد و به دلیل دوم که مهم است انجام حرکات ورزشی بسیار زیادی که میتوان با این وسیله ورزشی انجام داد خیلی مورد توجه قرار میگیرد و محبوبیت خاصی دارد. ورزش تی ار ایکس باعث تقویت عضلات ورزش تی آر ایکس بر تقویت عضلات، استقامت و تقویت هسته مرکزی بدن دلالت دارد انجام تمرینات این ورزش سبب قدرتمند شدن عضلات و حجم گیری، استحکام در کمر و افزایش توان فیزیکی و کاهش وزن و عضله سازی می شود. تمرینات این ورزش کاملا بصورت علمی طراحی شده و کاربرد های پزشکی و توانبخشی نیز دارد. از دیگر مزایای این ورزش این است که براحتی میتوان این ورزش را در هر مکانی انجام داد و فقط کافی است با اتصال طناب های کشسانی تی آر ایکس به نقطه مورد نظر اقدام به انجام تمرینات ورزشی کرد. کسانی که دوست دارند اندام خوب و مناسب داشته باشند به شدت ورزش تی ار ایکس را دنبال میکنند چون چربی سوز بسیار قوی است و باعث میشود که به راحتی اندام دلخواه خود برسید. ولی ذکر این نکته حیاتی است که حتما باید از یک دستور تمرینی مناسب استفاده کنید تا بتوانید طبق برنامه پیش بروید چون حرکات ورزشی تی ار ایکس بسیار زیاد است باید با توجه به نوع اندام و حرکاتی که قرار است انجام دهد حتما پیش بروید.

شما میتوانید از تی آر ایکس برای کنترل و استقامت بدن خود استفاده کنید تا با استفاده از آن برای ورزش هایی که احتیاج به قدرت بیشتری احتیاج دارند استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای ورزش تی ار ایکس اینست که به صورت کاملا علمی طراحی شده و میتوان از آن به صورت توانبخشی و پزشکی هم استفاده کرد که موجب تقویت عضلات و ایجاد قدرت در تمام اعضای بدن میشود.

تمرینات trx برای رزمی‌کاران، دونده‌ها و… عالی است، حتی بی‌میل‌ترین ورزشکاران پرورش اندام هم معمولا به تی‌ آر‌ ایکس روی می‌آورند، چون برای افزایش استقامت و انعطاف بسیار مؤثر است. تی ار ایکس باعث میشود که شما بتوانید  اندام دلخواه خودتان را داشته باشید زیرا باعث چابکی و استقامت زیاد شما میشود تی ار ایکس یک ورزش نسبتا سنگینی است که باید به صورت اصولی از آن استفاده کنید زیرا بیشترین نیرو را به زانو و کمر و وارد میکند پس شما باید از قبل حتما امادگی بدن خود را زیاد کرده باشین تا فشار تمرینان سخت با تی ار ایکس رو تحمل کنید.

تی آر ایکس برای همه افراد مناسب نیست

اگر تازه‌کار هستید و مدتی است که تمرین تناسب اندامی که عضلات میانی بدنتان را تحت فشار قرار نداده انجان نداده‌اید، حتما به دنبال تمرین‌های سبک‌تر از تی‌ آر‌ ایکس باشید، قبل از اینکه تی‌ آر‌ ایکس را تجربه کنید، حتما تمرینات هوازی مثل دویدن را نیز شروع کنید.

پس ما هم به شما پیشنهاد میکنیم که اگر میخواهید یک اندام مناسب و ایده آل داشته باشید و برای خرید تردمیل خانگی؛ دستگاه چندکاره ورزشی، الپتیکال، دستگاه های ورزشی باشگاهی و دوچرخه ثابت به سایت بازرگانی لطیفی مراجعه کنید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 3 =