سلامت, عمومی

پیاده روی بر روی تردمیل یا در هوای آزاد کدام بهتر است؟

پیاده روی یا تردمیل؟ همه ما میدانیم که پیاده روی چه در هوای آزاد و یا بر روی تردمیل یک ورزش خوب و توصیه شده توسط پزشکان و کارشناسان ورزشی است. حالا اینکه کدام بهتر است قراره در این مقاله به آن بپردازیم. ما همیشه برای انجام کارهای روزانه شاید به طور معمول پیاده روی داشته باشیم و این خودش یک ورزش محسوب میشود اینکه ما هر روز زمانی را برای پیاده روی میگذاریم به خودی خود خوب است و میتواند برای سلامتی و تندرستی بدن مفید باشد ولی زمانی هم میشود که به دلایل جسمانی یا شرایط آب و هوایی نمیتوانبم بیرون از خانه ورزش و پیاده روی داشته باشیم و این شاید زیاد خوشایند نباید. ولی خوب امروزه دستگاه های ورزشی مختلفی مانند تردمیل این شرایط را برای ما ایجاد کرده است که به راحتی بتوانبم همان ورزش  پباده روی ررا در خانه هم انجام دهیم. هر کدام از این روش ها مزایای خودش را دارد و میتواند برای هر کدام از اعضای خانواده مفید باشد. پیاده روی در فضای بیرون از خانه بستگی به شرایط مختلفی دارد: هوا آلوده نباشد، بارندگی و یا برفی نباشد زیاد سرد یا گرم نباشد تا بتوانیم به راحتی ورزش خود را انجام دهیم ولی خوب پیاده روی با تردمیل نیاز به شرایط خیلی خاصی ندارد و شما میتوانید به راحتی در هر زمان ورزش خود را انجام دهید و این یکی از بارزترین ویژگی های ورزش با تردمیل است. پیاده روی بر روی تردمیل با توجه به نوع اندام شما تنظیم میشود یعنی نوع ورزش کردن رو خودتان انتخاب میکنید و چه در تابستان چه در زمستان به راحتی ورزش میکنید.البته پیاده روی در بیرون از منزل به خودی خود هم میتواند جالب باشد ورزش در هوایی آزاد و استفاده از محیط اطراف میتواند انگیزه شما را برای ادامه ورزش کردن بیشتر کند و شما را ترقیب کند که بشتر روی به ورزش در بیرون از خانه بیاورید. همچنین برای پیاده روی بر روی تردمیل هم این نکات توصیه میشود که حتما تردمیل را در جایی از منزلتان قرار دهید که بتوانید به راحتی موزیک یا تلویزیون تماشا کنید تا مدت زمان ورزش کردن را خیلی متوجه نشوید ولی در کل 20 الی 30 دقیقه ورزش چه در هوای آزاد و یا بر روی تردمیل مناسب است.

دویدن علاوه بر کالری سوزی مزایای فراوان دیگری نیز برای بدن دارد و می تواند به کاهش استرس، کاهش خطر بیماری های قلبی و توانبخشی به مفاصل کمک کند.

با این حال اگر تمرکزتان روی کاهش وزن باشد ممکن است به این فکر بیفتید که آیا دویدن در موقعیت های مختلف (مثلا دویدن در یک روز گرم تابستانی) می تواند تاثیری روی کالری سوزی آن بگذارد؟ مسلما اینطور احساس می شود که دویدن در این حالت، از دویدن روی تردمیل کالری خیلی بیشتری می سوزاند. اما آیا واقعا چنین است؟

از نظر فیزیولوژیکی، وقتی بیرون از خانه می دوید حدود 3 تا 7 درصد بیشتر از روی تردمیل کالری می سوزانید. وقتی روی تردمیل می دوید، چرخش خودِ تردمیل کمکتان می کند راحت تر بدوید و همچنین با وزش باد نیز مقابله نمی کنید.

کالری سوزی در این حالت، به سرعتتان نیز بستگی دارد: اگر سرعتتان در اندازه دویدن آهسته باشد، در فضای بیرون 3 درصد بیشتر کالری می سوزانید و در حالت دویدن با سرعت بالا نیز حدود 7 درصد بیشتر از روی تردمیل کالری خواهید سوزاند. برای این کالری سوزی بیشتر می توانید قدردان تغییر در شیب، مقاومت باد و ناسازگاری سرعتتان باشید.

آخرین عاملی که باعث می شود بیشتر کالری بسوزانید، بازگشت به دمای طبیعی بدن است که در روزهای گرم، بدن برای این کار باید تلاش بیشتری انجام دهد. چون بدن خون بیشتری را به پوست پمپاژ می کند و گرمایی را که ساخته اید از بین می برد. بنابراین دویدن در روزهای گرم، نسبت به دویدن در روزهایی که هوا خنک است کالری بیشتری می سوزاند( تنها 1 تا 5 درصد بیشتر).

برای دستیابی به وزن ایده آل خود بهتر است؛ سرعت پیاده روی تان را بر روی تردمیل یا در فضای آزاد افزایش دهید مثلاً بدوید و در تمرینات خود از حرکات پرشی استفاده کنید، روزهای بیشتری از هفته را به انجام تمرینات اختصاص دهید، زمان بیشتری را ورزش کنید و حداقل یک مایل بدوید.

البته تجربه ثابت کرده است افرادی که با شور و شوق بیشتری ورزش می کنند میزان کالری مصرفی بالاتری دارند.زیرا در هر نوع تمرینی که انجام می دهند میزان انرژی مصرفی آنها بیشتر است.اما دقت کنید که در انجام حرکات خود حتماً نحوه صحیح اجرا را رعایت نمایید و کیفیت تمرین خود را قربانی نکنید.بنابراین اگر میخواهید کالری سوزی شما بالاتر رود یا زمان تمرینات را افزایش دهید یا شدت تمرینات خود را اضافه کنید.

معمولا در هنگام استفاده از تردمیل ها یک صفحه نمایش دیجیتال مقابل روی شما قرار دارد که اطلاعات با ارزشی را به شما ارائه می دهد. مثلا متوجه می شوید چند کالری از دست داده اید. زمان و مسافت دویدنتان را به طور دقیق خواهید دانست. حتی می دانید در چه شیبی در حال دویدن هستید.

با گذاشتن تردمیل بر روی شیب 1 درصد دقیقا همان شرایطی را فراهم می کنید که در هنگام دویدن در خارج از منزل دارید. علاوه براین با افزایش شیب تا بالاترین درجه می توانید ورزش هایی مانند تپه نوردی و کوهنوردی را هم تجربه کنید. در هفته یک روز را به چنین کاری اختصاص بدهید.

وقتی با تردمیل کار می کنید روی یک تسمه استاندارد گام برمی دارید که سطحش به مراتب از آسفالت کف خیابان ها و سنگفرش ها نرم تر و امن تر است. بنابراین اثرات منفی بر روی عضلات و مفاصل کاهش می یابد.

این وسیله، علاوه بر ورزش در موارد توانبخشی هم به کار می آید. اگر فرد آسیب دیده مدتی با سرعت و شیب مناسب مدتی بر روی این دستگاه کار کند، شاهد اثرات چشمگیری خواهد بود. البته در این مورد می بایست حتما با یک متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.

حتی افرادی هم که با تردمیل کار می کنند پس از مدتی قدرت بیشتری در عضلات خود حس خواهند کرد.

پس ما هم به شما پیشنهاد میکنیم که اگر میخواهید یک اندام مناسب و ایده آل داشته باشید و برای خرید تردمیل خانگی؛ دستگاه چندکاره ورزشی، الپتیکال، دستگاه های ورزشی باشگاهی و دوچرخه ثابت به سایت بازرگانی لطیفی مراجعه کنید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =