سلامت

16 ترفند برای جلوگیری از پرخوری

16 ترفند برای جلوگیری از پرخوری:

16 ترفند برای جلوگیری از پرخوری:

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که همیشه و بطور مداوم در تلاش هستید تا وزنتان کاهش پیدا کند، و اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که خیلی اشتها دارید و از غذا خوردن هم لذت می‌برید، یکی از عواملی که باید با آن دست و پنجه نرم کنید و تلاش زیادی برای جلوگیری از آن بکنید پرخوری است. در این مقاله ترفند و راهکار هایی را به شما ارائه می دهیم که در این زمینه به شما کمک خواهد کرد تا به وزن ایده آل خود برسید و مانع پرخوری شما می شود.

۱. هر لقمه‌ از غذایتان را بشمارید

قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، هر چیزی که روی میز است را بررسی کرده و آنچه که می‌خواهید بخورید را برای خودتان قسمت کنید. حواستان باشد که اندازه‌ی هر پرس یک کلید است!

۲. فقط آنچه که بنظر میرسد سالم است را انتخاب نکنید

اگر خودتان را از غذاهای لذیذ محروم کنید، به ولع می‌افتید و در نتیجه پرخوری می‌کنید. متأسفانه من از تجربه‌ی شخصی‌ام در اینباره می‌گویم! ماهی یکبار به خودتان فرصت دهید تا از غذای مورد علاقه با هر مقدار کالری میل کنید.

۳. بشقابتان را با میوه و سبزیجات پر کنید

اینکه همیشه ابتدا بشقابتان را با میوه و سبزیجات پر کنید و جای کمتری برای غذاهای پر کالری بگذارید ایده‌ی خوبی است.

۴. کوچک‌ترین بشقاب ممکن را برای غذا خوردن استفاده کنید

به این خاطر می‌گوییم کوچک‌ترین بشقاب ممکن را استفاده کنید، چرا که بعید بنظر می‌رسد دوباره آنرا از غذا پر کنید. البته می‌دانم که این کار کمی دشوار است.

۵. آرام باشید

اگر می‌توانید بین هر لقمه چنگال یا قاشق خود را زمین بگذارید. آرام غذا خوردن به شکم شما فرصت خواهد داد که به مغزتان بگوید «می‌دونی چیه؟ من دیگه سیر شدم!» ۲۰ دقیقه پس از زمانی که شروع به غذا خوردن می‌کنید، مغزتان پیغامی مبنی بر اینکه دیگر بس است، دریافت می‌کند. پس کافیست تا غذا خوردنتان را ۲۰ دقیقه طول دهید تا متوجه شوید که واقعاً نیاز به هیچ ترفند دیگری ندارید و به اندازه کافی سیر شده اید.

۶. از پشت میز بلند شو، آنجا دیگر چیزی برای خوردن نیست

وقتی دست و جیب‌هایتان، یا اگر خیلی امیدوار باشیم همان بشقاب کوچکتان را پر کردید، از غذاها دور شوید. من مطمئنم که در اغلب موارد، ما غذاهای لذیذ که در دسترسمان است را بدون اینکه فکر کنیم می‌خوریم و به همین دلیل دچار پرخوری می شویم. پس بهترین راه این است که از این وسوسه خودمان را دور کنیم.

۷. از نه گفتن نترسید

اگر چیزی که از شما می‌خواهند، چیزی نیست که چشمتان دنبالش باشد، هیچ مشکلی نیست، فقط بگویید نه! خوردن، به این معنی نیست که بخاطر خواست دیگران خودتان را پر از غذا کنید و به بدن خودتان فشار مضاعف بیاورید! خوردن غذا برای تأمین انرژی مورد نیاز بدن است.

۸. به احساساتتان توجه کنید

خیلی از ما برای اینکه احساس راحتی کنیم از غذاها استفاده می‌کنیم، که البته این کار در دراز مدت می‌تواند استرس زا هم باشد. مراقب خودتان باشید، و از چیزهایی که می‌خورید آگاه باشید. خود آگاهی می‌تواند به شما کمک کند تا براحتی از یک میز پر از غذا و نوشیدنی بگذرید.

۹. خودتان را گرسنه نگه ندارید

این طبیعی است که با کمی احساس گرسنگی به مهمانی بروید، اما سعی کنید تا پیش از هر وعده‌ی غذایی احساس گرسنگی شدید نکنید. در غیر اینصورت نه تنها به مصرف بیش از اندازه گرایش پیدا خواهید کرد، بلکه سوخت و ساز بدنتان نیز کاهش پیدا خواهد کرد، که تمام تلاش هایتان را از بین خواهد برد.

10. در روز بعد جبران کنید

اگر بخاطر رفتن به مهمانی و پرخوری کردن می خواهید خود را تنبیه کنید، در روز بعد وقتی بطور کامل بر روی مواد غذایی مصرفی خود کنترل دارید این کار را انجام دهید.

11. شلوارهای چسبانتان را در کمدتان رها کنید

پوشیدن لباس‌های گشاد برای پنهان کردن شکمتان، چیزی است که حقیقتاً به شما اجازه‌ی خوردن بیش از اندازه می‌دهد و شما را از این واقعیت که دچار اضافه وزن شده اید دور می کند! البته نباید لباس‌های چسبان و بدن نما هم بپوشید، اما لباس‌هایی استفاده کنید که همیشه از اضافه وزنتان شما را آگاه کند. پوشیدن چنین لباس‌هایی به شما کمک خواهد کرد تا پیش از اینکه سراغ بشقاب سوم یا چهارم بروید دوباره فکر کنید.

12. آب فراوان بنوشید

یکی از راحت ترین راه‌ها برای جلوگیری از افراط در خوردن، این است که آب فراوان بنوشید. نوشیدن آب زیاد علاوه بر دفع سموم، به شما کمک خواهد کرد تا سریع‌تر احساس سیری کنید و کمتر میل به خوردن غذا پیدا کنید.

13. فقط به مهمانی‌ها توجه نکنید

برای جلوگیری از پرخوری تنها نباید در مهمانی‌ها حواستان را جمع کنید. در مهمانی‌هایی که می‌روید، سعی کنید غذاهای سالم بخورید. غذاهایی سالم با مقادیر زیادی از غلات کامل، سبزیجات، میوه‌جات و پروتئین.

14. همیشه ورزش کنید

خیلی اهمیت دارد که از ورزش کردن دست بر ندارید. ورزش علاوه بر اینکه به کاهش یا کنترل وزن شما کمک می‌کند، می‌تواند فشار خون شما را نیز کنترل کرده و استرس‌هایتان را کاهش دهد.

15. واقع بین باشید

احتمالاً می‌خواهید چند ده کیلویی وزن کم کنید. پس به خودتان زمان دهید و برای حفظ وزنتان و کاهش تدریجی آن تلاش کنید. به این ترتیب درباره‌ی زمانتان آسان بگیرید تا به اهدافتان برسید.

16. درباره‌ی برنامه‌هایی که دارید اجتماعی باشید

خیلی راحت است، برنامه‌هایتان را به همه بگویید! در این صورت به احتمال خیلی بیشتری به برنامه‌تان خواهید چسبید. پس اهدافتان را توییت کنید، در فیس‌بوکتان بنویسید و حتی در وبلاگتان آن‌ها را پست کنید یا در هر شبکه اجتماعی که لازم هست با دیگران به اشتراک بگذارید.

بسیار خب، این هم ترفندهایی که لازم بود شما بدانید و به خاطر داشته باشید که از این پس دیگر همه چیز به خودتان بستگی دارد. همچنین فراموش نکنید که چیزی که همه‌ی ما آن را از یاد می بریم جلوگیری از افزایش وزن است! من توصیه می‌کنم که به خودتان زمان دهید و بدون اینکه خودتان را غرق کنید، از خوراکی‌های متنوع هم لذت ببرید. خرید اینترنتی کاندوم

Related Posts

One thought on “16 ترفند برای جلوگیری از پرخوری

  1. علي گفت:

    خيلي خوب بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =