دسته‌بندی نشده, سلامت

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن:

اکثر شما احتمالا از سیر در آشپزی استفاده می کنید، اما احتمالا نوع سیر مصرفیتون سفید می باشد. برای بعضی از ما تصور وجود سیر به رنگ سیاه دشوار است آن هم به این دلیل که کمتر دیده شده و یا از آن استفاده نکردیم. با این حال، لازمه بدونید که سیر سیاه در حال محبوب تر شدن در جهان غرب است.
سیر سیاه قرن ها، در مواد غذایی و برای اهداف دارویی در جهان شرق استفاده شده است و مصرف زیادی در علوم پزشکی و دارویی دارد. راستی طعم دهنده فوق العاده ای هم در طبخ غذاهای لذیذ هست.
این نوع سیر طی فرآیند تخمیر و در محیط مرطوب و گرمای شدید به رنگ سیاه و این مزه خاص درمی آید. این فرآیند حدود یک ماه زمان می برد تا به این شکل، مزه و جزئیات لذیذ درآید. در این مقاله شما با 9 فایده مهم سیر سیاه و تاثیرات مفید آن در بدن آشنا می شوید.

افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری ها و عفونت

در حال حاضر سیر سفید به خاطر مزایای بسیار زیاد در افزایش سیستم ایمنی بدن مشهور است. در واقع، سیر سیاه می تواند سیر سفید را برای سلامتی مفیدتر کند، بنابراین به نظر ما بهتر است که از هر دو در آشپزی استفاده کنید.
خب، حالا بیاین در مورد خواص استفاده از سیر سیاه در درمان عفونت آشنا بشویم. سیر سیاه حاوی “استیل سیستئین” است که به بدن کمک می کند که آلسیسین بیشتری را جذب کند. آلیسین در هر دو سیر سیاه و سفید یافت می شود و به مبارزه با انواع عفونت ها کمک می کند. با مصرف این نوع سیر سیستم ایمنی بدن با قدرت بیشتری در مقابل عفونت های قارچی، باکتری و میکروبی مقاومت می کند. از آنجایی که این یک ترکیب طبیعی است، باکتری ها و میکرو باکتری ها نمیتوانند در برابر آن مقاومت کنند و این باعث می شود که دیگر شما سراغ دارو های شیمیایی و ضد میکروبی برای محافظت از بدن خود نروید.
از خواص دیگر سیر سیاه، حفاظت از بدنتان در مقابل بیماری ها می باشد. بدن شما نیاز به آنتی اکسیدان ها برای حمایت از سیستم ایمنی بدن دارد و شما در همه انواع سیر آنها را دریافت می کنید. با این حال، سیر سیاه دو برابر سیر سفید حاوی آنتی اکسیدان است، که بدین معنی است که سیر سیاه بیشتر برای مبارزه با بیماری ها مفید است.
افرادی که از سرما خوردگی مزمن رنج می برند و یا هر ساله مبتلا به آنفولانزا می شوند، می توانند از مزایای بسیار زیاد این نوع سیر برای درمان بیماری های خود استفاده کنند. آنتی اکسیدان ها و آلیسین در مبارزه با ویروس ها و انواع قارچ ها کمک بسیاری می کند. شما می توانید با مصرف سیر بخصوص سیر سیاه از ابتلا به سرماخوردگی ها پیشگیری کنید و در هنگام ابتلا با توجه به علائم، به مقابله با بیماری ها بپردازید.
در ادامه با مزایای بیشتری از این آنتی اکسیدان ها آشنا می شوید. فقط به خاطر داشته باشید که خواص سیر سیاه بیشتر از سیر سفید است و به عبارتی این مزایا قابل قیاس باهم نیستند.

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن

پیشگیری و مقابله با آلزایمر

بسیاری از افراد در سنین بالا در معرض زوال عقل و سایر مشکلات مشابه قرار می گیرند. بیماری هایی که مربوط به مغز می باشد به سادگی قابل شناسایی نیست و به سختی می توانیم حدس بزنیم چگونه از آنها جلوگیری کنیم، به ویژه در مورد بیماری آلزایمر که ریشه در مسائل ژنتیکی دارد.
بسیاری از محققان با توجه به ارتباط بین زوال عقل و سلول های مغز تاکید بسیاری بر این دارند که ما باید از سلول های مغز خود دفاع کنیم. زیرا ما با تمام سلول های مغزی خود متولد شده ایم و امکان تولید دوباره در بدن وجود ندارد. در نتیجه حفاظت از آن ها ضروری است و سیر سیاه در این عمل کمک می کند.
آنتی اکسیدان ها کلید درمان این بیماری هستند. هنگامی که آنتی اکسیدان ها را مصرف می کنید، میزان استرسی که به بدن وارد می شود کاهش می یابد. این امر به جلوگیری از التهاب در مغز و آسیب به سلول ها کمک می کند، ارتباطات مغز شما بهبود می یابد و خون را در بدنتان به جریان می اندازد و حافظه تان را تقویت می کند.
بله،درسته! سیر و سایر مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها می توانند برای بیماری آلزایمر مفید باشند، اما سیر سیاه در بین آنها بسیار قوی است. شما می توانید آن را به سبد مواد غذایی خود اضافه کنید تا خطر ابتلا به آلزایمر و بیماری های مشابه به آن در آینده را کاهش دهید.
علاوه بر این فواید، شما همچنین با مصرف سیر سیاه گردش خون خود را بهبود داده اید. به این معنا که مغز شما اکسیژن بیشتری دریافت می کند و هشیارتر می شود و تمرکز ذهن بالا می رود. پس بخاطر داشته باشید که شما نه تنها خطر مشکلات آینده را کاهش می دهید، بلکه در برابر مشکلات روحی کوتاه مدت نیز محافظت می شوید.

پیشگیری از بیماری های مزمن و کاهش علائم آن

با استفاده از آنتی اکسیدان ها، می توانید به میزان التهاب در بدن خود را کاهش دهید. این امر برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن، از جمله درد مزمن و مسائل گوارشی بسیار مفید است.
سیر سیاه سبب بهبود جریان خون در بدن و افزایش توانایی های مبارزه با عفونت می شود. وقتی در ظاهر بیمار نباشید، الزاما به این معنی نیست که التهاب در بدنتان وجود ندارد. این التهاب است که موجب درد می شود در صورتی که هیچ آسیبی در ظاهر به وجود نیامده است، به ویژه هنگامی که به درد مفصلی و عصبی می رسد.
مصرف سیر سیاه خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید، سندرم تونل کارپ، فیبرومیالژیا و سایر اختلالات درد مزمن را کاهش می دهد.
همزمان، از آسیب سلول – رادیکال های آزاد خلاص خواهید شد. آنتی اکسیدان ها کمک می کنند تا از ایجاد و گسترش رادیکال های آزاد جلوگیری کنید و بدن خود را همیشه ایمن و مقاوم نگه دارید.
هنگامی که درد مزمن دارید، سیر سیاه کمک خواهد کرد که به طور طبیعی آن را از بین ببرید. این ماده به عنوان یک ضد التهاب طبیعی عمل می کند و فشار را روی اعصاب شما کاهش می دهد. همینطور کمک می کند تا سطح استرس خود را به حداقل برسانید. استرس بالا منجر به التهاب بیشتر و درد بیشتر می شود، بنابراین کنترل استرس ضروری است.

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن

ایجاد طعمی لذت بخش در مواد غذایی

وقتی از غذایتان لذت می برید طبعا احساس خوشبختی می کنید. این به شما کمک می کند تا از وعده غذایی خود راضی باشید و همینطور کمکتان می کند تا با طعم دار کردن غذای رژیمی تان از آن لذت ببرید و به هر برنامه رژیمی که تنظیم کرده اید برسید و هیچ نیازی نیست که احساس گناه کنید.
از دیگر مزایای مثبت ذهنی مصرف سیر سیاه اینست که وقتی شما با یک وعده غذایی راضی هستید، به احتمال زیاد در طول روز غذای بیشتری می خورید و ممکن است برخی از گرایش هایتان به مصرف قند را محدود سازید زیرا احساسات منفی وجود ندارد که تمایل شما به قند را افزایش دهد.
سطح استرس بالا فقط برای التهاب بد نیست. بلکه فشار خون شما را افزایش می دهد، موجب اختلال در تعادل هورمونی شما می شود و همچنین منجر به مشکلات قلب، مغز و پوست می شود.
آیا می دانستید که بوی قوی سیر سفید می تواند از طریق پوست شما هم استشمام شود؟ حتی اگر شما بتوانید با جویدن آدامس بوی سیر را پنهان کنید اما در بعضی از افراد از طریق پوست هم بوی سیر به مشام می رسد. بوی تند سیر یکی از دلایل اصلی است که مردم آن را مصرف نمی کنند. آنها بوی بدن را نمی خواهند.
اما با خوردن سیر سیاه دیگر نگران بوی تند سیر و دوری کردن مردم از خود نیستید و علاوه بر آن از خواص بیشتری نسبت به سیر سفید بهره مند می شوید و از سلامت روانی خود حمایت می کنید.

درمان دیابت نوع II

کسانی که به دیابت نوع II مبتلا هستند، می توانند با مصرف سیر سیاه به رژیم غذایی خود کمک کنند.
دیابت بدون کنترل منجر به برخی مشکلات دیگر سلامتی می شود. این بیماری تاثیر مستقیمی بر سلامت بدن شما دارد و باعث بروز مشکلاتی در عملکرد گردش خون تان و جذب مواد مغذی در سراسر بدن می شود. اگر شما همچنان به فکر کنترل دیابت خود نباشید، پس مطلع باشید که در آینده ممکن است بعضی از اندام های خود را از دست بدهید و همینطور با مشکلات دیداری و سلامت دهان نیز که جزء مشکلات عمده و عوارض جانبی این بیماری است دست و پنجه نرم کنید.
حال تصور کنید که با آن شرایط و عضوهای ناقص در بدن نوعی احساس کمبود و حقارت در انسان به وجود می آید که این حالت میزان استرس را افزایش می دهد.
بنابراین، شما می خواهید آن را کنترل کنید و سیر سیاه در این راه به شما کمک خواهد کرد. آنتی اکسیدان های موجود در سیر سیاه به کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از افزایش سطوح استرس کمک می کنند. مصرف آن می تواند به کاهش برخی از آسیب های عصبی که می تواند به دلیل استرس اکسیداتیو رخ دهد، کمک کند.

تنظیم کلسترول بدن

غذاهای مختلفی که می خوریم منجر به افزایش سطح کلسترول می شوند. دو نوع کلسترول وجود دارد: خوب و بد. بیشتر غذاهای چرب که مصرف می کنیم باعث افزایش کلسترول بد می شود که به بیماری های قلبی، سکته مغزی و حملات قلبی مرتبط است. مرگ زودرس یکی دیگر از عوارض جانبی و جدی کلسترول بالا است.
حتی بالا بودن کلسترول خوب می تواند مشکل ساز باشد. شما می توانید با اضافه کردن سیر سیاه به رژیم غذایی تان هر دو نوع کلسترول را در سطح سالم و مفید نگه دارید و کنترل کنید. زیرا سیر حاوی کلسترول نیست، بنابراین شما در هیچ یک از دو نوع کلسترول تغییری ایجاد نمی کنید.
البته این یک معجزه نیست شما باید به رژیم غذایی خود توجه کنید تا سطح کلسترول را به حداقل برسانید، اما سیر سیاه مطمئنا کمک خواهد کرد.

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن

پشتیبانی مضاعف برای حفظ سلامت قلب

سیر سیاه نه تنها برای میزان کلسترول خوب است بلکه برای سلامتی قلب مفید می باشد. تحقیقات نشان داده اند که سیر سیاه (و سیر سفید تا اندازه ای) باعث کاهش میزان هوموسستین در جریان خون می شود. این اسید آمینه است که می تواند باعث آسیب به دیواره شریانی شود. هر چقدر که دیواره شریانی آسیب ببیند، مقدار کلسترولی که در آنها جمع می شود افزایش می یابد.
با مصرف سیر سیاه مقدار سولفید هیدروژن را در بدن افزایش می دهید. این یک مزیت است و فشار خون شما را تنظیم می کند و برای سلامتی قلب بسیار مفید است. به این ترتیب خطر ایجاد لخته شدن در جریان خون کاهش می یابد و فشار کمتری به قلب وارد می شود.

کمک رسانی به ترمیم بافت های کبد

کبد یکی از ارگانهایی است که خودش را درمان می کند و این ویژگی تنها مختص به این عضو می باشد. اما کبد با توجه به ترمیمی که انجام می دهد باز هم مانند ساختار اولیه خود نمی شود. بیماری کبد یک نگرانی جدی برای اکثر انسان ها می باشد، اما خبر خوب اینکه سیر سیاه به شما کمک می کند.
بیماران مبتلا به مشکلات کبدی ممکن است برخی مزایای استفاده از سیر سیاه را مطلع باشند. این نوع سیر برای کسانی که مبتلا به آسیب کبدی ناشی از سوء استفاده از الکل می باشند بسیار موثر است.
مهم اینست که به سلامت خود بیشتر توجه کنیم.

پیشگیری از ابتلا به سرطان

هنوز بطور 100% تایید نشده است که سیر بطور قطع خاصیت ضد سرطانی دارد اما تاکنون با توجه به آزمایشات انجام شده نتایج مثبتی به دست آمده است.
میزان آنتی اکسیدانی که در سیر سیاه وجود دارد آن را تبدیل به یک غذای عالی می کند. به علت بالا بودن سطح آنتی اکسیدان سیر سیاه، رادیکال های آزاد شانسی برای آسیب رساندن به سلول های بدن ندارند. این ماده مانع تشکیل سلول های سرطانی و گسترش این سلول ها در سراسر بدن می شود و حتی ممکن است سرطان را از بین ببرد.
تحقیقات و مطالعات متخصصان نشان داده است که سیر سیاه می تواند سرعت رشد سرطان روده بزرگ را کاهش دهد و به درمان آن کمک کند. با این حال مطالعات هنوز در مراحل اولیه هستند اما بسیار مثبت و امید بخش می باشند.

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن

حال سوال اینست; آیا حاضر به استفاده از سیر سیاه در مواد غذایی خود هستید؟

حال وقت آن رسیده است تا نگاهی به مواد غذایی تشکیل دهنده رژیم تان کنید و بین سیر سفید و سیاه انتخاب کنید! اما با توجه به خواصی که در بالا صحبت شده توصیه می کنیم که سیر سیاه را انتخاب کنید. هم طعم خوبی دارد و هم ضرری برای بدن ندارد. با توجه به ویژگی خاص سیر سیاه یعنی میزان آنتی اکسیدان موجود در آن، شما می توانید از بدن خود در برابر استرس اکسیداتیو حمایت کنید.

سیر سیاه و 9مزیت استفاده از آن

 

منبع:positivehealthwellness

16 ترفند برای جلوگیری از پرخوری

5پیشنهاد غذایی برای سم زدایی بدن و سلامتی

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 17 =